Kdo jsem a proč to dělám?


O tom, že ráda naslouchám, jsem se přesvědčila už před narozením vlastních dětí. Řadu let jsem totiž pracovala jako novinářka a mám na kontě desítky rozhovorů se všemi možnými respondenty od podnikatelů, ekonomů a politiků, až po "obyčejné" lidi z ulice.

Po nástupu na mateřskou dovolenou jsem své dosavadní zběsilé tempo ztlumila a začala si vybírat, čemu věnuji čas. 

Novinařinu jsem si nechala jako občasnou radost ve svém volnu - píšu hlavně o výdělcích, pracovních podmínkách nebo o zkušenostech pracujících rodičů.

Už od prvního těhotenství jsem se ovšem stále více zajímala o kontaktní rodičovství, nošení, porod a především kojení. 

Po několika měsících, kdy jsem pročetla všechny možné knihy a odborné studie na toto téma, jsem dospěla k názoru, že je to něco, čemu bych se ráda věnovala i dál - nad rámec péče o své vlastní děti. Na odborné úrovni a tak, abych jen "netrousila" dobré rady v diskuzích na sociálních sítích, ale abych byla schopna ženám konkrétně a účinně pomáhat.

Podporovat kojení. Které nechápu jen jako způsob, jak nasytit a uklidnit miminko, ale hlavně jako vztah mezi matkou a dítětem. Jako péči.

Sama jsem měla hned před prvním porodem štěstí - na kurz, kde jsem se dozvěděla vše potřebné, na laskavou dulu, na respektující porodnici i na obrovskou podporu svého okolí.

O kojení jsem byla od prvních chvil s miminkem hluboce přesvědčená. A stále více jsem si uvědomovala, proč kojím. Že nejde jen o to, abych dítě zasytila, ale že ho tak uklidňuji. Pomáhám mu usnout. Ulevuji mu od bolesti. Vytvářím prostředí, kde se cítí šťastně a bezpečně. Správně.

Ráda bych toto vše pomohla dopřát i dalším ženám. Ať už v rámci předporodních příprav nebo na následné návštěvě, kde jim pomohu překonat všemožné nejistoty a společně uděláme co nejvíce pro to, aby bylo miminko u prsu spokojené.


Průběžně se samozřejmě dál vzdělávám. Kromě pokročilých odborných online kurzů jsem v posledním roce absolvovala zhruba 20 supervizních skupinek, kde jsme se zkušenějšími kolegyněmi řešily, jak zlepšit konkrétní poradenství tak, aby byly co nejúspěšnější. 

Zároveň se dál učím i díky pravidelným konzultacím - téměř denně tak v praxi sleduji, jak pestré kojení může být, jak rozdílně jednotlivá miminka reagují a co dalšího může v různých situacích pomoct. 

A v neposlední řadě mě stále učí i mé vlastní děti. Díky nim mám zkušenost s bojkotem, kojením v šátku, dlouhodobým kojením, kojením v těhotenství i s tandemovým kojením...

Vše, co ženám při poradenských návštěvách doporučuji a ukazuji, vychází z odborných vědeckých zdrojů. Řadu těchto věcí jsem si za posledních pár let také ověřila u sebe i u svých klientek - od nošení a kojení v šátku, po společný spánek, bytí s miminkem v kontaktu kůže na kůži, zavádění příkrmů bez toho, aby narušily kojení, nebo uklidňování "neodložitelných" dětí.

Nemusíte se tedy bát, že bych vás zahrnovala teorií a poučkami z knih. Naopak počítejte s velkou mírou pochopení, podpory a společného "hledání cest". Na každém poradenství reaguji na to, co potřebuje daná žena a vymýšlíme řešení, které jí bude vyhovovat a respektovat její potřeby.


Aktuálně chodívám v pondělí na poradenství s vlastním dvouletým synem.

Většinu času tráví v nosítku, kde se kojí nebo spí. Občas mi však leze pod nohama nebo má zájem prozkoumávat nový byt. Samozřejmě průběžně hlídám, aby se nikomu ani ničemu nic nestalo. Během poradenství vždy zvládneme vše, co potřebujeme, a pokud chci používat obě ruce (abychom společně doladily přisátí, navázaly jsme miminko...), dávám si syna do nosítka. Každopádně ale zvažte, zda vás jeho přítomnost nebude rušit. A případně prosím raději oslovte některou z mých pražských kolegyň.

Po zbytek týdne poskytuji poradenství bez dětí. 


Zkušenosti

Odborné kurzy související s laktačním poradenstvím

2019 ... Klíčové momenty v kojení, Mamila, o. z. - základní kurz v rozsahu 100 hodin zakončený testem a praktickou i teoretickou zkouškou

2019 ... Podpora kojení kontaktem kůže na kůži - online kurz švédského lékaře Nilse Bergmana, zaměřený např. na kontakt kůže na kůži z hlediska neurovědy, význam kontaktu pro rozvoj miminka nebo antropologické a sociologické aspekty kontaktu kůže na kůži

2019 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: biologie spánku, předčasně narozená miminka, principy tvorby mateřského mléka, novorozenecká žloutenka a kojení, jak zavinovačky ovlivňují kojení, atd.

2020 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: nepřisávající se miminka, kojení a plodnost, propojení spánku a kojení, komunikace v poradenství, ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka), kojené děti a jídlo, kojení předčasně narozených miminek, kojení a poporodní deprese, vztah kojení a hypoglykémie

2021 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: krmení jídlem při bojkotu, bylinky v laktačním poradenství, jak ukončit kojení, zastavování tvorby mléka, jak odstranit kloboučky, jak posoudit vydatnost pití miminka

2022 ... Pokročilý kurz v Trnavě - témata: kojení dětí s rozštěpem nebo Downovým syndromem, hormony důležité pro tvorbu mléka (oxytocin a prolaktin), vliv kojení na imunitu, kojení a psychiatrické diagnozyz


Vzdělání

2007 - 2010 ... Vysoká škola ekonomická, obor Mezinárodní obchod

2007 - 2012 ... Karlova univerzita, obor Žurnalistika

2010 - 2011 ... Mykolo Romerio Universitete, program Erasmus, předměty zaměřené na hospodářskou a sociální politiku

2011 - 2015 ... Vysoká škola ekonomická, obory Hospodářská politika a Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy


Praxe

2007 - 2017 ... redaktorka, šéfredaktorka a editorka studentského časopisu na VŠE iList

2011 - 2016 ... Aktuálně.cz, redaktorka ekonomické rubriky

2016 - 2018 ... Trexima, odborná publicistka

od r. 2018 ... Deník N, redaktorka ekonomické rubriky

spolupráce s médii Lithuania Tribune, Finmag a Peníze.cz