O tom, že ráda naslouchám, jsem se přesvědčila už během několika let, kdy jsem pracovala jako novinářka a kdy jsem dělala desítky rozhovorů se všemi možnými respondenty od podnikatelů, ekonomů a politiků, po "obyčejné" lidi z ulice.

Po narození dcery jsem své dosavadní zběsilé tempo ztlumila a začala si vybírat, čemu věnuji čas. Novinařinu jsem si nechala na částečný úvazek - píšu hlavně o výdělcích, pracovních podmínkách nebo o zkušenostech pracujících rodičů.

Kromě toho jsem ale chtěla dělat ještě něco dalšího. Co pomůže konkrétním lidem, pokud možno "tady a teď" (nebo dostatečně brzy). A přesně to pro mě je podpora kojení. Které nechápu jen jako způsob, jak nasytit a uklidnit miminko, ale i jako vztah mezi matkou a dítětem.

Sama jsem měla hned před prvním porodem štěstí - na kurz, kde jsem se dozvěděla vše potřebné, na respektující porodnici i na obrovskou podporu svého okolí. Ráda bych toto vše "nějak vrátila", proto jsem se rozhodla pomáhat dalším ženám s kojením a na jaře 2019 absolvovala kurz laktační poradkyně.

Kromě toho, že se vzdělávám dál pomocí odborných online kurzů, jsem od té doby získala i další praktické zkušenosti. V posledním roce jsem si vyzkoušela kojení v těhotenství a po narození syna i tandemové kojení. 

Se vším, co ženám při poradenských návštěvách doporučuji, mám vlastní zkušenost, od nošení a kojení v šátku, po společný spánek, bytí s miminkem v kontaktu kůže na kůži, zavádění příkrmů bez toho, aby narušily kojení, nebo uklidňování "neodložitelných" dětí jinak než dudlíkem či tabletem. Nemusíte se tedy bát, že bych vás zahrnovala poučkami z knih, naopak počítejte s velkou mírou pochopení, podpory a společného "hledání cest". Aktuálně chodím na poradenství se svým miminkem v šátku, řadu věcí mohu tedy mohu předvést i na něm.


Zkušenosti

Odborné kurzy související s laktačním poradenstvím

2019 ... Klíčové momenty v kojení, Mamila, o. z. - základní kurz v rozsahu 100 hodin zakončený testem a praktickou i teoretickou zkouškou

2019 ... Podpora kojení kontaktem kůže na kůži - online kurz švédského lékaře Nilse Bergmana, zaměřený např. na kontakt kůže na kůži z hlediska neurovědy, význam kontaktu pro rozvoj miminka nebo antropologické a sociologické aspekty kontaktu kůže na kůži

2019 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: biologie spánku, předčasně narozená miminka, principy tvorby mateřského mléka, novorozenecká žloutenka a kojení, jak zavinovačky ovlivňují kojení, atd.

2020 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: nepřisávající se miminka, kojení a plodnost, propojení spánku a kojení, komunikace v poradenství, ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka), kojené děti a jídlo, kojení předčasně narozených miminek, kojení a poporodní deprese, vztah kojení a hypoglykémie


Vzdělání

2007 - 2010 ... Vysoká škola ekonomická, obor Mezinárodní obchod

2007 - 2012 ... Karlova univerzita, obor Žurnalistika

2010 - 2011 ... Mykolo Romerio Universitete, program Erasmus, předměty zaměřené na hospodářskou a sociální politiku

2011 - 2015 ... Vysoká škola ekonomická, obory Hospodářská politika a Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy


Praxe

2007 - 2017 ... redaktorka, šéfredaktorka a editorka studentského časopisu na VŠE iList

2011 - 2016 ... Aktuálně.cz, redaktorka ekonomické rubriky

2016 - 2018 ... Trexima, odborná publicistka

od r. 2018 ... Deník N, redaktorka ekonomické rubriky

spolupráce s médii Lithuania Tribune, Finmag a Peníze.cz