Kdo jsem a proč to dělám?


O tom, že ráda naslouchám, jsem se přesvědčila už před narozením vlastních dětí. Řadu let jsem totiž pracovala jako novinářka a mám na kontě desítky rozhovorů se všemi možnými respondenty od podnikatelů, ekonomů a politiků, až po "obyčejné" lidi z ulice.

Po nástupu na mateřskou dovolenou jsem své dosavadní zběsilé tempo ztlumila a začala si vybírat, čemu věnuji čas. 

Novinařinu jsem si nechala jako občasnou radost ve svém volnu - píšu hlavně o výdělcích, pracovních podmínkách nebo o zkušenostech pracujících rodičů.

Už od prvního těhotenství jsem se ovšem stále více zajímala o kontaktní rodičovství, nošení, porod a především kojení. 

Po několika měsících, kdy jsem pročetla všechny možné knihy a odborné studie na toto téma, jsem dospěla k názoru, že je to něco, čemu bych se ráda věnovala i dál - nad rámec péče o své vlastní děti. Na odborné úrovni a tak, abych jen "netrousila" dobré rady v diskuzích na sociálních sítích, ale abych byla schopna ženám konkrétně a účinně pomáhat.

Podporovat kojení. Které nechápu jen jako způsob, jak nasytit a uklidnit miminko, ale hlavně jako vztah mezi matkou a dítětem. Jako péči.

Sama jsem měla hned před prvním porodem štěstí - na kurz, kde jsem se dozvěděla vše potřebné, na laskavou dulu, na respektující porodnici i na obrovskou podporu svého okolí.

O kojení jsem byla od prvních chvil s miminkem hluboce přesvědčená. A stále více jsem si uvědomovala, proč kojím. Že nejde jen o to, abych dítě zasytila, ale že ho tak uklidňuji. Pomáhám mu usnout. Ulevuji mu od bolesti. Vytvářím prostředí, kde se cítí šťastně a bezpečně. Správně.

Ráda bych toto vše pomohla dopřát i dalším ženám. Ať už v rámci předporodních příprav nebo na následné návštěvě, kde jim pomohu překonat všemožné nejistoty a společně uděláme co nejvíce pro to, aby bylo miminko u prsu spokojené.


Průběžně se samozřejmě dál vzdělávám. Kromě pokročilých odborných online kurzů jsem v posledních letech absolvovala zhruba 20 supervizních skupinek, kde jsme se zkušenějšími kolegyněmi řešily, jak zlepšit konkrétní poradenství tak, aby byly co nejúspěšnější. 

Zároveň se dál učím i díky pravidelným konzultacím - téměř denně tak v praxi sleduji, jak pestré kojení může být, jak rozdílně jednotlivá miminka reagují a co dalšího může v různých situacích pomoct. 

A v neposlední řadě mě stále učí i mé vlastní děti. Díky nim mám zkušenost s bojkotem, kojením v šátku, dlouhodobým kojením, kojením v těhotenství i s tandemovým kojením...

Vše, co ženám při poradenských návštěvách doporučuji a ukazuji, vychází z odborných vědeckých zdrojů. Řadu těchto věcí jsem si za posledních pár let také ověřila u sebe i u svých klientek - od nošení a kojení v šátku, po společný spánek, bytí s miminkem v kontaktu kůže na kůži, zavádění příkrmů bez toho, aby narušily kojení, nebo uklidňování "neodložitelných" dětí.

Nemusíte se tedy bát, že bych vás zahrnovala teorií a poučkami z knih. Naopak počítejte s velkou mírou pochopení, podpory a společného "hledání cest". Na každém poradenství reaguji na to, co potřebuje daná žena a vymýšlíme řešení, které jí bude vyhovovat a respektovat její potřeby.

Na osobní poradenství jezdím od srpna 2023 s vlastním miminkem v šátku. Podobně jsem pracovala déle než dva roky i se starším synem, se kterým jsem takto navštívila několik stovek klientek. Konzultace si plánuji na dobu, kdy bude miminko pravděpodobně spát nebo bude odpočaté. V podobné situaci na něm mohu ukázat řadu věcí i lépe než na manipulační panence. Zároveň se tak snažím v reálném životě ukazovat, že i s (kojenými) dětmi je možné pracovat a věnovat se tomu, co nás naplňuje, a vůbec že děti jsou normální součástí našeho života.


Zkušenosti

Odborné kurzy související s laktačním poradenstvím

2019 ... Klíčové momenty v kojení, Mamila, o. z. - základní kurz v rozsahu 100 hodin zakončený testem a praktickou i teoretickou zkouškou

2019 ... Podpora kojení kontaktem kůže na kůži - online kurz švédského lékaře Nilse Bergmana, zaměřený např. na kontakt kůže na kůži z hlediska neurovědy, význam kontaktu pro rozvoj miminka nebo antropologické a sociologické aspekty kontaktu kůže na kůži

2019 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: biologie spánku, předčasně narozená miminka, principy tvorby mateřského mléka, novorozenecká žloutenka a kojení, jak zavinovačky ovlivňují kojení, atd.

2020 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: nepřisávající se miminka, kojení a plodnost, propojení spánku a kojení, komunikace v poradenství, ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka), kojené děti a jídlo, kojení předčasně narozených miminek, kojení a poporodní deprese, vztah kojení a hypoglykémie

2021 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: krmení jídlem při bojkotu, bylinky v laktačním poradenství, jak ukončit kojení, zastavování tvorby mléka, jak odstranit kloboučky, jak posoudit vydatnost pití miminka

2022 ... Pokročilý kurz v Trnavě - témata: kojení dětí s rozštěpem nebo Downovým syndromem, hormony důležité pro tvorbu mléka (oxytocin a prolaktin), vliv kojení na imunitu, kojení a psychiatrické diagnózy

2022 ... Pokročilý kurz v Praze - témata: komunikace s klientkami, vystupování a podávání informací na sociálních sítích

2023 ... Pokročilý kurz přes internet - témata: význam kontaktu kůže na kůži, dlouhodobé kojení, komunikace s klientkami


Vzdělání

2007 - 2010 ... Vysoká škola ekonomická, obor Mezinárodní obchod (Bc.)

2007 - 2012 ... Karlova univerzita, obor Žurnalistika (Bc.)

2010 - 2011 ... Mykolo Romerio Universitete, program Erasmus, předměty zaměřené na hospodářskou a sociální politiku

2011 - 2015 ... Vysoká škola ekonomická, obory Hospodářská politika a Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy (Ing.)


Praxe

2007 - 2017 ... redaktorka, šéfredaktorka a editorka studentského časopisu na VŠE iList

2011 - 2016 ... Aktuálně.cz, redaktorka ekonomické rubriky

2016 - 2018 ... Trexima, odborná publicistka

od r. 2018 ... Deník N, redaktorka ekonomické rubriky

spolupráce s médii Lithuania Tribune, Finmag a Peníze.cz