My ale nejsme zase až tak kontaktní

02.04.2024

Nošení, kojení v šátku nebo nosítku, kontakt kůže na kůži, společné spaní...

Veškerá tato péče může kojení velmi pomoct. Zároveň víme, že je kontakt pro miminko důležitý jako takový. I bez kojení. Pro malé dítě je to dokonce biologická norma.

Co tedy dělat, pokud ženě kontakt není příjemný? "Víte, já nikdy nebyla na nějaké objímání a tulení..." "... nepotřebuju to mít ani ve vztahu..." "... mám ráda svůj prostor..."
Bylo tomu tak odjakživa?

Všechna miminka jsou po narození nastavena na to být v kontaktu. Kůže na kůži, ideálně i poblíž prsa. Je to pro ně přirozené prostředí, ve kterém nejlépe prospívají, jejich organismus funguje nejlépe.
Neexistuje nekontaktní novorozenec.

Kdy a proč se to zlomí?

Velká část naší generace podobný kontakt v raném dětství nezažila. Reagování na naše potřeby. Bezprostřední blízkost rodičů, i během spánku. Spousta z nás naopak bohužel zažila separaci a vyplakávání.

Před 25 a více lety zůstávaly matky v porodnicích běžně i týden, žádný rooming in se nekonal, ani kojení podle potřeb. K tomu přičtěme naprosto minimální dostupnost informací, obecnou nepodporu kontaktu, tlak na režim, plánování a výkon.

K čemu to mohlo vést?

Naši rodiče si možná už z porodnice nesli "hodné" miminko, které nepláče. Usíná samo.
Ne proto, že by to tak od narození preferovalo, ale protože už se naučilo na své potřeby rezignovat. A tak jako se děti naučí neplakat, naučí se i nevyžadovat kontakt. Uzavírají se do sebe, adaptují se na osamocení.
Ne proto, že by se narodily jako nekontaktní, ale proto, že se neděly věci, které se dít měly.

A tento vliv raných interpersonálních zážitků si řada z nás nese až do vlastního mateřství.

Co s tím?

Nikoho do kontaktu s miminkem nenutím! Pokud ženě není příjemný společný spánek nebo nošení, radím aspoň něco "menšího". Vysvléct miminko při kojení do plenky. Držet ho při kojení za ruku. I to je lepší než žádný kontakt.

A navíc, víte co?

I při tomto kontaktu se uvolňuje oxytocin. Hormon, který vede k větší starostlivosti a větší ochotě trávit čas s miminkem. Což samo o sobě může učinit ten kontakt příjemnějším. Tak, že ho možná budeme chtít zkusit znovu .