Proč záleží na tom, s čím si naše děti hrají

01.04.2024

"Je to jenom hra, tak snad nebudeme hrotit i dudlík u panenky," slýchám, když zabrousím na podobné téma.

Na téma, že…
… sehnat v běžných obchodech panenku-miminko bez lahvičky či dudlíku je prakticky nemožné
… se prodávají i samostatné mini verze těchto pomůcek. Asi aby měly holčičky-maminky zásobu
… miminka s dudlíky najdeme v dětských knihách, časopisech, říkankách, učebnicích

Proč to problém podle mě je?

Protože takto si už od dětství tvoříme nějakou "normu". Něco, co norma nebylo ani není, ale co řada lidí pak za normu považuje.

Ano, nejspíš všichni dál víme, že existuje kojení a že je důležité. Tím to ale často může (bohužel) končit.
Protože řada žen nevídala kojení dlouhodobě - běžně a průběžně, tak po porodu zjistí, že s veškerými divnoradami okolo zase až tak easy není. Stejně tak většina z naší generace nejspíš neměla před prvním porodem jako normu nošení. Což vede opět k nejistotě. Neublížím nějak dítěti? Je v pořádku, že má radši nosítko než kočár? Že usne jen v šátku? Že je v něm spoustu hodin denně?

Takže i ženy, které kojit chtějí, dnes často pořídí dudlík. Protože to považují za tak normální součást miminka, jako jsou třeba plenky. A představa, že by pečovaly o dítě bez něj, budí obavy. Protože to tak nikdo nedělá. A když to zkusíme, rychle nás někdo vystraší, že to nepůjde.

Toto jsou neviditelné důsledky prostředí, které na nás roky působilo. Pravidelně a všude okolo – tak, aby se nám do podvědomí vryly nějaké vzorce. Abychom si tyto představy zautomatizovaly.

Takže zatímco bádáme nad tím, jestli může miminko zase dostat prso, když ho mělo před půl hodinou, otázku, zda dávat dudlík, kdykoliv zapláče, řeší málokdo.

A bereme jako výhru, pokud to zvládneme bez něj. A pokud kojíme.

Přála bych si, aby to naše dcery měly jinak. Aby měly kojení nakoukané tak, že je případné nesmyslné rady nerozhodí. Aby pro ně uklidňování kojením a nošením bylo první volbou a ne alternativou, bez strachu, zda tím někoho nerozmazlí a co si pomyslí druzí.

I proto, že to od malička ve svém okolí vídaly a hrály si na to.