A budu to pořád já?

01.04.2024
Nepřijdu v tom všem starání se o děti o svoje tělo, zvyky, SEBE?

Pro mě byl před 7 lety toto jeden z největších strachů. Neuměla jsem si představit, jak skloubím mateřství se svou nezávislostí, precizností, organizovaností. Že přijdu o to, jak vypadám, o zajímavý a pestrý život, o práci, ve které jsem byla dobrá...

A zmínky o podobném strachu slýchám i od tolika dalších jiných žen.


A teď se tu na své mladší já dívám. Barefoot boty, dítě v šátku, prso venku. Večery, kdy bych mohla někam vyrazit, si z vlastní volby užívám v klidu doma. S dětmi trávím asi tak desetkrát víc času, než jsem myslela. Některé dny vůbec nepracuji. Spousta profesních kontaktů na mě zapomněla, ale přibyly desítky jiných. Zuby nehty se snažím o osvětu okolo kojení, ač jsem mohla být se svými dvěma vejškami kdoví kde, jak mi připomíná část rodiny. Už si nemyju ani nekulmuju denně vlasy.

Jsem člověk, kterého by se mé tehdejší já asi leklo a děti pro jistotu nemělo? Protože představa, že (tolik) kojím, tolik jsem doma, jinak vypadám, utíká mi tolik možností...

Přitom si teď tolik připadám jako JÁ. Opravdová, bez slupek, potlačování svých potřeb, milující i milovaná, v souladu se svým tempem, spokojená.

Znamená to, že tenkrát jsem tedy nebyla?

Samozřejmě, že jo, jen jsem se prostě posunula. Podle vlastních potřeb, díky novým informacím a zkušenostem a lidem, kteří mi přišli do cesty.

A mému mladšímu JÁ by tehdy pomohlo vědět, že:
  •  většina změn bude chtěná a v souladu s tím, v čem je mi zrovna nejlíp
  •  že změny se budou dít postupně
  • že i přes jiné prostředí, okolí, vzhled... mi zůstane řada někdejších nálad, snů, emocí i urputnosti.

A že je přece normální se vyvíjet - bez ohledu na mateřství. Osobně jsem podobný "osobní skok" prodělala třeba i během VŠ studia. Taky jsem na konci ani omylem nebyla stejná jako v 19 letech (životním rytmem, okolím, osobním stylem, světonázorem) Je v pořádku, že se posouváme, měníme pohled na vše možné, něco si držíme a něco zase pustíme. A na mateřství je skvělé, kolik máme prostoru a příležitostí zaměřit se na nás, naše vztahy a naši minulost i budoucnost.